SHKOLLA TEKNIKE EKONOMIKE TIRANE

Faqja zyrtare e Shkolles Teknike Ekonomike Tirane
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 EKONOMIA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 12
Registration date : 20/11/2007

MesazhTitulli: EKONOMIA   Tue Jan 08, 2008 4:20 am

Ekonomia


Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirė


Shko te: navigacion, kėrko

Lakorja e inflacionit ekonomikEkonomia - ky term rrjedh nga greqishtja e vjetėr nga fjala οἶκος [oikos], qė don tė thot "shtėpi, tempull, kamp, hallė" dhe fjala νόμος [nomos], qė don tė thot zakon, rregull, konventė qė fjalė pėr fjalė don tė thotė "rregull shtėpiak."
Ekonomia ėshtė njė shkencė shoqėrore qė merret me studimin e prodhimit, shpėrndarjes dhe konsumit tė tė mirave dhe shėrbimeve. Ndryshe, ekonomia njihet si shkencė e cila studion tė gjitha mardhėniet qė zhvillohen gjatė njė procesi ekonomik, qofshin ato mes qenjeve njerėzore, qenjeve njerėzore dhe mjeteve tė prodhimit apo qenjeve njerėzore dhe politikave tė prodhimit.
Definicioni i mėsipėrm ėshtė njė nga shumė definicionet e formuluara nga ana e ekonomistėve eminentė botėrorė. Tėrėsia e marrėdhėnieve nė prodhim qė i pėrgjigjet njė shkalle tė caktuar tė zhvillimit tė forcave prodhuese nė njė rend shoqėror.
Njė definicion ekonomik nga njė definicion tjeter ndyshon varėsisht nga periudha se kur ėshtė bėrė ai definim apo edhe nga studiuesi (sipas qasjeve) qė ka bėrė atė definim.

 • Ekonomia ėshtė njė lėmi dinamike studimore e cila gjithnjė e mė shumė zgjerohet kėshtu rrethi i pėrfshirshmėrisė sa shkon e rritet. Nė kėtė kontest pėr studim mė tė lehtė dhe mė tė detajuar ekonomia ndahet nė pjesė. Ndarja e ekonomisė si tėrėsi mund tė bėhet duke u marr parasysh kėndvėshtrimin nga i cili bėhet piknisja pėr ndaje


Ndarja sipas pėrfshirshmėrisė

 • Mikroekonomia ėshtė degė e ekonomisė e cila studion njėsitė e veēanta tė ekonomisė siē janė familjet apo ndėrmarrjet. Kjo degė mirret me pjesė tė veēanta tė kėrkesės dhe ofertės, si dhe me ndėrthuarjen e tyre.


 • Makroekonomia ėshtė ajo pjese e shkencave ekonomike qė meret me studimin e funkcionimit tė ekonomisė nė kuptim tė gjėrė tė fjalės. Nė kėtė kontekst, ajo analizon format mė sintetike tė indikatorėve ekonomikė si: Bruto prodhimi vendor (BPV) dhe ciklet ekonomike tė tij, papunėsinė dhe inflacionin, konsumin, investimet, politikat fiskale dhe monetare, tregėtinė ndėrkombėtare, bilancin e pagesave, etj

Makroekonomia si fushė e ndarė e interesit konsiderohet se i ka zanafillet nė veprėn e John Maynard Keynes-it "Teoria e pėrgjithėshme e punėsimit, kamatės dhe parave", botuar nė vitin 1936.

Sipas aktivitetit • Ekonomia shumėdegėshe

  • Bujqėsore
  • Industriale
  • Blegtorale
  • Pyjore
  • Ujore
  • Digjitale
  </LI>


Sipas pėrfshirjes teritoriale • Ekonomia botėrore (Ekonomia ndėrkombėtare)
 • Ekonomia kontinentale
 • Ekonomia shtetėrore
 • Ekonomia regjionale
 • Ekonomia komunale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shtet.albanianforum.net
 
EKONOMIA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
SHKOLLA TEKNIKE EKONOMIKE TIRANE :: MATERIAL MESIMOR :: Material mesimor-
Kėrce tek: