SHKOLLA TEKNIKE EKONOMIKE TIRANE

Faqja zyrtare e Shkolles Teknike Ekonomike Tirane
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 PROFILI I SHKOLLES

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 12
Registration date : 20/11/2007

MesazhTitulli: PROFILI I SHKOLLES   Fri Jan 18, 2008 12:28 pm

PROFILI I SHKOLLES


Sot, shkolla eshte 5 vjecare dhe ka dy specialitete kryesore:

Ekonomist dhe Turizem.

Aktualisht, ne shkolle mesojne 830 nxenes.

Kurrikuli qe zbaton shkolla permban:Kulture e pergjithshme 52%
(matematike, letersi, fizike, kimi, gjuhe e huaj, biologji informatike, etj.)

Kulture profesionale 32 %
(Ekonomi e pergjithshme, Ekonomi nderrmarrje, llogari si dhe lende te specialitetit Banka, Sigurime dhe Tatime)

Praktike profesionale 16%
(Praktike e shperndare; ne Zyra Mesimore dhe Firma ushtrimore dhe praktike e grupuar; neper filma e instuticione)

•
Nė mbarim tė ciklit 5-vjeēarė pėrgaditim nxėnės nė nivelin e
specialisteve tė mesėm tė aftė pėr tė punuar nė sektorin e Bankave,
Tatimeve, Sigurimeve dhe Turizmit.

• Pėrgatitjen e nxėnėsve pėr vazhdimin e studimeve tė larta nė Universitet kryesisht nė lėndėt e profilit ekonomik

</BLOCKQUOTE>
Disa nga konceptet qe fitojne nxenesit e specialitetit
EKONOMIST :


  <LI>Kryerja e kontabilizimeve.
  <LI>Kyerja e veprimeve te shitblerjes e te magazines.
  <LI>Kalkulimi i kostos
  <LI>Kryerja e veprimeve arke-banke
  <LI>Celja dhe dhenia e kredise bankare
  <LI>Plotesimi, llogaritja dhe mbajtja e dokumentacionit baze te depozitave te kursimit
  <LI>Celja e llogarive rrjedhese
  <LI>Kryerja e kontabilizimeve bankare
  <LI>Perdorimi I kompjuterit,E-mail-it, Internetit
  <LI>Perpilimi I korresondences tregtare
 • Perdorimi e programit ALPHA per kontabilizimet
KONCEPTE NE EKONOMI & TURIZEM
Disa nga konceptet qe fitojne nxenesit e deges
TURIZEM :

  <LI>Kryerja e veprimeve te shitblerjes e te magazines.
  <LI>Kryerja e kontabilizimeve
  <LI>Kalkulimi I kostos
  <LI>Si te menaxhosh nje agjensi turistike
  <LI>Pergatitja e reklamave perketese
  <LI>Pergatitja e itinerarit te udhetimit
 • Aftesia per te perdorur kompjuter, E-mail, Internet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shtet.albanianforum.net
 
PROFILI I SHKOLLES
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
SHKOLLA TEKNIKE EKONOMIKE TIRANE :: NJIHUNI ME SH.T.E.T :: Profili i shkolles-
Kėrce tek: